Otomobil Kiralama Sözleşmesi Koşulları

Kiralayan mülkiyetinde bulunan araç aşagıda geniş bir şekilde açıklanacak koşullar uymak şartıyla kiracıya önceden saptanan süre için verilmiştir.

1- Gümrük yasaları T.C. kanunu ve diğer yasalarca taşınması ve diğer gayri kanuni işlerde kullanılmaması.

2- Yarış, hız tayini ve sağlamlık denemesi ve normal trafiğe kapalı uygun olmayan olmayan yollarda kullanmamak, şehir içinde 50km, şehir dışında 90km aşacak sekilde kullanmamak.

3- Sözleşmenin düzenlendigi sırada kiracının 19 yaşını doldurmuş en az bir yıllık ehliyeti olması gerekir. Kiracı aracı 3. şahıslara kullandıramaz. Bu durumda kiraya veren aracı kullanacak. 3. şahsın kimlik, adres ve ehliyetine ilişkin belgeleri sözleşme kaydeder ve imzalatır. Aksi halde tüm sigortalar geçersiz olup, kiraya veren hasarın tutarını kiracıdan talep eder.

4- Kiracı seyir dışında aracın güvenliğini sağlayacak biçimde kapalı ve kilitli olarak park etmekle yokümlüdür.

5- Kazanın olduğu yerden aracı oynatmadan, en yakın yetkili makamdan olayın oluş biçimini belirten bir kaza raporu alarak, kiraya veren şirkete en geç 48 saat içerisinde ihbar etmekle yükümlüdür.

6- Araçtan bazı şeylerin çalınması(radyo, stepne ve avandalıklar) halinde ortaya çıkacak zararlar sigorta kapsamı dışındadır ve kiracının sorumluluğu altındadır.

7- Alkol ve uyuşturucu madde etkisi altında bulunan veya geçerli ehliyete sahip olmayan bir sürücünün sebebiyet verdiği kazalardan doğrudan kiracı kiracı sorumludur.

8- Kötü kullanımdan dolayı doğabilecek arızalar kiracıya aittir.(Patinaj, hız, vites kullanımı, haraket göstergesine dikkatsizlik).

9- kendisine artı kabul olmayan ve her türlü fiili ve ihmalden dolayı sigorta tazminatından kısmen veya hiç istifade edemeyen, kiraya veren tahsil edemedigi zararı için ve aracın işten kalma tazminatı için kiracıdan talep hakkına sahiptir.

10- Kiracı yukarıda açık bir şekilde ifade edilen maddelerden herhangi birinin yerine getirilmesi ve kasko sigortasından yararlanmama durumunda kiracı sorumlu olup, taraflarda herhangi bir ihtilafta T.C. Alanya mahkemelerinde yürütülecektir. Kiracı yapancı uyruklu olduğunda mahkeme süresince T.C. sınırlarında tutulması hakkını mafuz eder.

Dikkat Edilecek Hususlar

a) Ana yol üzerinde sola dönüş yapacağınız zaman sağa yanaşıp durduktan ve arkayı kontrolden sonra dön.

b) herhangi bir arıza veya kaza esnasında aracı oldugu yerde durdurup Polisi 155′den ve ABS Rent A Car’ı +90 242 595 35 36′dan arayınız.

c) Kötü arazi koşullarında aracı kesinlikle kullanmak yasaktır.(Plaj, su ve taşlıklar)

d) Araç yağ ve haraket göstergelerine dikkat ediniz.

e) Şehir içi 50 Km. Şehir dışı 100 Km. hızı aşmayınız.

f) Motoru çalıştırdıktan 10 dakika sonra klimayı açınız. Önce klimayı kapattıktan sonra aracı stop ediniz. Lütfen yokuşlarda ve aşırı hızlarda klimayı kapayınız.